Spływ Kajakowy rzeką Łobżonką
PROGRAM:
7.00 - Wyjazd z Bydgoszczy - zbiórka na głównych rondach : Fordońskie, Jagiellonów, Grunwaldzkie (proszę podać miejsce oczekiwania)
8.30- dojazd ma miejsce rozpoczęcia spływu
18-19 ?powrót do Bydgoszczy
Popłynie z nami
-grupa kajakarzy z Kcyni
-grupa ratowników WOPR z Bydgoszczy
Podczas spływu ratownicy szkolić będą się w technikach wioślarskich, oraz z samo ratownictwa
Co należy zabrać:
Odzież na zmianę (zapakowaną szczelnie)
Jedzenie na cały dzień (kawa herbata będą przyrządzane na miejscu)
Telefony komórkowe szczelnie zapakowane
Osoby niepełnoletnie -Zgoda od rodziców
Buty do chodzenia w wodzie
Spodenki najlepiej Neopreny ( podobno można kupić w carrefourze za 40.00 zł nazywają się do odchudzania)
OPIS TRASY
start
Witrogoszcz, elektrownia wodna. Przenoska od jazu przez bramę na kanał roboczy elektrowni po uzyskaniu zgody gospodarza obiektu i otwarciu przez niego bramy; w przeciwnym razie przenoska prawą stroną jazu na kanał ulgi, zmuszający do holowania kajaka. Na terenie elektrowni można biwakować za zgodą gospodarza obiektu. Dalej leśny odcinek, kolejne zwalone drzewa zmuszające do wysiadania z kajaka. Odczuwalny początkowo nurt szybko słabnie. Na brzegach łąki, z prawej szosa w pobliżu rzeki.
Łobżenica, drewniany mostek. W odległości około 1,5 km na prawym brzegu klasztor z XVII w. na Górce Klasztornej z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, tzw. Góreckiej - miejsce pielgrzymkowe. Rzeka rozlewa się w nieduży staw.
Łobżenica, most i elektrownia. Przenoska z lewego brzegu przez szosę i most na prawy brzeg poniżej jazu. Centrum miasteczka na prawym brzegu: dwa zabytkowe kościoły, kamieniczki z XVIII w., sklepy, bar. W rzece kamieniste przemiały, na dnie także śmieci metalowe i ceramiczne. Konieczne holowanie.
Rataje, most kolejowy. Do Kościerzyna na brzegach łąki, na których można znaleźć miejsce do biwakowania, nurt odczuwalny, co pewien czas kamieniste przemiały.
Szczerbin, most.
ujście rzeki Lubczy z lewej strony, prowadzącej czystą i przezroczystą wodę, stanowiącej przy wyższym stanie wody szlak kajakowy dostępny od jeziora Zakrzewskiego. Wkrótce na obu brzegach zabudowania wsi Kościerzyn Wielki, kładka.
Kościerzyn Wielki, most drogowy, elektrownia. Przenoska 50 m. wysepką miedzy odnogami rzeki, lądowanie na lewo od jazów, wodowanie u połączenia odnóg. W pobliżu sklep.
Zaczyna się najbardziej atrakcyjny, przełomowy odcinek rzeki: prąd szybki, kamieniste przemiały, nieznaczne bystrza, głazy w nurcie. Dwie wyspy opływamy lewą stroną. Rzeka płynie wąską doliną, jej zbocza są wysokie, zadrzewione.
most kolejki wąskotorowej. Łobżonka wpływa w las. Oprócz przeszkód związanych z kamienistym dnem występują zwalone drzewa, wymagające czasem przeciągania kajaka. Po około 4 km las się kończy, na lewym brzegu możliwość biwakowania na łące.
Klewek, most i elektrownia. Przenoska lewym brzegiem przy jazie na kanał ulgi, holowanie do połączenia odnóg. Dalszy odcinek wiedzie przez pola i łąki, na których można szukać biwaków. Nurt odczuwalny, jeśli elektrownia nie pracuje, kamieniste przemiały. Na wysokim lewym brzegu gospodarstwa Wyrzyska Skarbowego.
Wyrzysk, most na szosie nr 10 z Bydgoszczy do Szczecina. Z lewej strony stadion piłkarski. Woda stojąca, wzdłuż Łobżonki z prawej strony miejski leśny ciąg spacerowy.
Wyrzysk, staw w centrum miasta w pobliżu neogotyckiego kościoła i rynku. Warto zwrócić uwagę na eklektyczno-secesyjną zabudowę centrum. Z lewej strony możliwość zakończenia spływu przy parkingu w parku. W celu kontynuacji spływu należy przenieść kajaki przez szosę lewą stroną za jazy, niewygodne zejście do wody przez barierkę, wodowanie w ujściu kanału ściekowego. Płytko, konieczne kilkukrotne wysiadanie z kajaka na mieliznach do połączenia z kanałem prowadzącym z elektrowni.