1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Spływ rzeką Mień

 

Wyprawa kajakowa grupy

ORZEŁ Bydgoszcz

Rzeka MIEŃ

Brzeźno - Nieszawa

30.10.2010     sobota

Rodzaj kajaków ? jedynki PE

Wyjazd BUSEM ? zbiórka- główne ronda w Bydgoszczy godzina 7.00

Powrót ? wieczorem

Koszt wyjazdu   - 80.00 zł 

Organizator zapewnia: transport, sprzęt kajakarski, gorące napoje.

ZAPISY telefoniczne Tel. ? 669-323-033

Mień (inna nazwa Lipnianka) - to prawobrzeżny dopływ Wisły, uchodzi na jej 704 kilometrze, naprzeciwko Nieszawy. Płynie przez Pojezierze Dobrzyńskie o urozmaiconej rzeźbie terenu. Źródła rzeki znajdują się w okolicy jeziora Likieckiego, na wysokości 137 m npm. W środkowym biegu Mień przepływa przez Jezioro Święte, Skępskie Małe i Skępskie Wielkie, dalej przez miasto Lipno, a w dolnym odcinku przez Kotlinę Toruńską. Całkowita długość cieku wynosi 53,5 km, a średni spadek - 1,8?.

Bardzo ciekawy odcinek Mieni rozciąga się pomiędzy miejscowościami Żuchowo i Karnkowo. Obejrzymy tutaj stary, drewniany młyn i rozległe stawy rybne. Dalej rozciąga się rezerwat przyrody Przełom Rzeki Mień, utworzony w 2005 roku. Mień meandruje tu w malowniczym wąwozie, pomiędzy wysoko podmytymi brzegami. To odcinek o górskim temperamencie, z kamienistym dnem, sporymi głazami w rwącym nurcie i kilkoma miłymi bystrzami. Za rezerwatem rozpoczyna się mało atrakcyjny odcinek rzeki - w Lipnie Mień przypomina bardziej sztuczny kanał.

Z punktu widzenia kajakarstwa zwałkowego najciekawsze są dwa ostatnie, najbardziej uciążliwe i niedostępne dla kajaków dwuosobowych odcinki rzeki: od miejscowości Brzeźno do miejscowości Wąkole, i dalej - od Wąkola do ujścia we wsi Nowogródek (łącznie 12 km). Mień przecina na tym odcinku obszar chronionego krajobrazu - Nizinę Ciechocińską oraz rezerwat przyrody Bór Wąkole im. Klemensa Kępczyńskiego, chroniący zbiorowisko jałowców porastających wysokie wydmy śródlądowe. Na obu brzegach rzeki rozciągają się gęste kompleksy leśne stanowiące doskonałą ostoję dla łosi, jeleni, saren i dzików. Okolice Brzeźna i Wąkola nazywane są często zagłębiem grzybowym.

 

You have no rights to post comments

redrube.mobi fetishtube youporn tube8.online